London-Budapest tengely

London-Budapest tengely

London vs. Budapest

2017. március 09. - lukács.máté

Mik azok a dolgok, amik miatt beleszerettem Londonba, és mi az ami hiányzik Budapesthez képest?
Lássuk:

  • London tele van kisebb, nagyobb terekkel, parkokkal, erdőkkel, csatornákkal, folyókkal és tavakkal, ennek köszönhetően pedig az élővilága is rendkívül színes. A St. James parkban sétálva olyan madarkba bukkansz, amit előtte még sosem láttál, akármerre nézel mókusok rohangálnak és kunyerálnak a parkban sétáló turistáktól, a feletted vijjogó sirályok pedig azt az érzést keltik, mintha egy tengeri kikötőben lennél, pedig csak a Temze melletti városrészben bringázol a halat áruló stand mellett. Míg otthon mindenhol galambok, galambok és galambok vannak.
    Természetesen a non plus ultra a rókák jelenléte. Mindenhol. Lakhatsz Westminsterben vagy a 3-as zónában, rókával biztos hogy találkozol az este folyamán. Ha szerencsések vagytok, akkor életben találod a vörös bundást, ha nem, akkor az út szélén megpihenve lelsz rá.
    Ahogy otthon kutya és macska, Ausztráliában pedig kenguru, úgy itt róka tetemek vannak az utak szélén.

    16123484_1646231572344561_7094979196362948608_n.jpg

  • A víz sokkal nagyobb szerepet játszik az emberek mindennapi életében, és nem csak azért, mert Budapesttel ellentétben a Temze déli partja immár a Tower Bridge-től egészen a Battersea Parkig megszakítás nélkül végig sétálható, hanem, mert a város parkjaiban kisebb, nagyobb tavak vannak, a régi dokkokból is viszonylag sok megmaradt, illetve a Temze északi oldalán elfekvő városrészben több száz kilométernyi csatornahálózat található, a partján irodákkal, közösségi terekkel, lakóházakkal, felszínén pedig a lakóhajók népes flottájával.
  • Ugyan otthon is jelentős számú távol keleti kisebbség él, akik főként a Józsefvárosi piac környékére csoportosulnak tevékenységüket tekintve, valahogy mégsem alakul ki az elmúlt 27 évben egy markánsan elkülönülő, a távoli keleti kultúra jegyeit magán viselő Kínai negyed, vagy, ha jobban tetszik Ázsai negyed.
    Londonban ezzel szemben a Soho-n belül van A Kínai negyed, számos étteremmel, élelmiszerbolttal, kocsmával, masszázs szalonnal, játékteremmel és még ki tudja mivel.

    16229248_164410317381014_5143313587107790848_n.jpg
  • London a múzeumok Mekkája. Szemben Budapesttel, a legtöbb nagy, híres múzeum és állandó tárlat ingyenesen látogatható, ami az egyes múzeumok méretéből fakadóan igen előnyös dolog, ugyanis eddig még nem jártam olyan helyen, ahol egy lélegzetvétellel végig lehetett volna menni bármelyik tárlaton is.
  • A magyar kultúrához és az otthoni viszonyokhoz képest szokatlan ez a fajta életvitel, de itt gyakorlatilag mindenki idegenekkel él együtt, hacsak nem a felső osztályhoz tartozik vagy meg nem állapodott.
    Ez egy rendkívül jó alkalom arra, hogy megismerkedj más emberekkel, nyelvekkel és kultúrákkal.
  • Habár Londonnak hasonló a kisugárzása, mint Budapestnek, az ősi városmag és az épületek magasságát tekintve, sajnos itt egy idő után engedtek a változás szelének, és elkezdték a City-t, illetve már a Temze déli partját is egymást érő felhőkarcolókkal tele építeni.
  • London szó szerint egy ezer arcú város. Nem tudsz úgy utazni 10 percnél többet, hogy közben ne haladnál át a történelem különböző korszakain, sarokról sarokra, blokkról blokkra változnak az épületek, a funkciók, a városrészek.
    A tégla, mint Angliában szinte mindenhol, meghatározó építő anyag, ennek ellenére, mindenhol más és más képet fest az utca, más hangulatot árasztanak az épületek és a parkok, terek.
  • Holott azt hinné az ember, hogy Anglia a folytonos szitáló eső birodalma, az eddigi tapasztalatok alapján jobb itt az idő, mint otthon. Az ősz napos, helyenként esős, a tél pedig enyhe, néhol borongós, némi cspadékkal, néhol pedig napos +8-10 C fokkal párosulva.
  • Ugyan London a kötött pályás közlekedés fővárosa, ezért azonban borsos árat kell fizetni, így, ha tehetem, bringával közlekedem, esetleg busszal, és csak végső esetben metróval.
    Kiköltözésemkor a 3. zónában laktam, Leytonstone-ban, ami metróval és gyaloglással együtt ugyan 35 percre volt a munkahelyemtől, azonban mindezért havonta 140 fontot kellett fizetnem, ami egy közelebbi lakással, némi felár ellenében, meg is spórolható.
  • Ugyan említettem, hogy Londonnak nagy előnye a rengeted kanális, csatorna, dokk és maga a Temze, azonban rettenetesen hiányzik az a fajta vizuális változatosság, ami Budapestre jellemző a budai oldal hegyeinek, dombjainak köszönhetően. Azt a látványt sosem tudja semmi sem pótolni.
    Persze mindennek megvan az előnye is, nincsenek nagy szintkülönbségek, így bringázni is könnyű a viszonylag egyenletes, sík terepen.
  • Ami jó benne, az a rossz is, hogy London túlontúl nagy. Nem csak érzi az ember, hanem másoktól is hallja, olvassa: bele kell törődni, hogy sosem fogja megismerni az egészet, szemben a közel 2 millió főt számláló Budapesttel, ahol magabiztosan eligazodik az ember a város keleti és nyugati szegletében is.

A bejegyzés trackback címe:

https://london-budapest.blog.hu/api/trackback/id/tr9312323749

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása